Söyleşi: Dr. Pembe Oltulu

Yakın zamanda The Pathologist tarafından üçüncü kez oluşturulan, The Power List 2018’deki uluslararası 100 patologdan biri seçilerek bize büyük mutluluk yaşatan, severek takip ettiğimiz, patolojiyi her kesime tanıtabilmek için büyük çaba sarfeden, ülkemizde patolojide sosyal medya kullanımının öncülerinden çok değerli hocamız ve meslektaşımız olan Dr. Pembe Oltulu’yla bir söyleşi gerçekleştirmek istedik.

Bizlere öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

 

Teşekkürler Duygu’cum. Bu güzel söyleşide seninle sohbet edebilmek harika. Teşekkür ederek başlamak isterim. 1976 Yozgat doğumluyum. 5 çocuklu bir ailenin ilk çocuğuyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde tamamladım. Okulu derece ile bitiren gayretli bir öğrenci olmakla birlikte çeşitli imkansızlıklar nedeni ile Konya dışına pek çıkamadım. Tıp fakültesi ve Patoloji uzmanlık eğitimimi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde derece ile bitirdim. 9 sene çeşitli devlet hastanelerinde Patoloji uzmanı olarak çalıştıktan sonra yardımcı doçent olarak uzmanlığımı aldığım fakülteme geri döndüm. Fakültem devredildiğinden dolayı yeni adıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi’nde halen Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktayım. Evliyim ve 4 çocuk annesiyim.

 

Sosyal medya serüveni nasıl başladı ve gelişti?

 

Öncelikle, yaklaşık 7 yıl önce ilk akıllı telefonumla tanıştım. Yapı olarak hareketli, yerinde duramayan biriyim. Akıllı telefon tam benlikti. Ardından bir müddet, herkes gibi çekincelerim sebebiyle sosyal medya araçlarından uzak durdum. Ancak izledim, izledim… Akıllıca kullanırsam neden olmasın dedim ve ilk olarak bir Facebook hesabı açtım. Tamamen sosyal çevremde kullanmaya başladım. O zaman Facebook eğitim grupları pek yoktu. Üniversitede çalışmaya başlamıştım, oldukça yoğundum ve başka bir şeye ayıracak ekstra zamana sahip değildim. Ne olduysa, yaklaşık 4 yıl önce bebeğimin doğduktan sonra aylarca uyku uyuyamadığım 5-6 aylık süreçte oldu. Kızımı ayağımda ve beşiğinde sallamak zorundaydım, uyku uyuyamıyordum, telefonum ve internetim vardı ve bir elim boştaydı. “Bu Twitter ne ola ki?” diyerek bir hesap açtım. Patolojiden uzak kalmayı sevmiyordum, belki bir şeyler bulurum umuduyla hem Facebook, hem de Twitter arama motorlarından “patoloji” anahtar kelimesi ile aramalara başladım. Bulduğum dünyayı hayal bile edemezdim. Özellikle Twitter’da vakalar, güncel makaleler ve pek çok faydalı bilgi yenilenerek dolaşıyordu. Jerad Gardner’ı fark etmem çok zamanımı almadı. Çok aktifti ve çok güzel vakalar paylaşıyordu. Bir sorunum vardı. Maalesef, İngilizcem çok iyi sayılmazdı. Disleksim vardı ve kelimeleri kolayca da öğrenemiyordum. Pes edemezdim. Etmedim, devam ettim, çaba sarf ettim, öğrendim ve 5-6 ay sonunda özellikle Twitter’ı aktif olarak kullanabiliyordum. Jerad ve arkadaşları USCAP ve CAP sunumlarından bazı noktaları Twitter’dan paylaşıyordu. Takip ettim, toplantı süresince aktif olarak katıldım ve takip eden iki USCAP, CAP Twitter paylaşımlarında istatistiki verilerde en çok tweet ve etkileşim oranını yakaladım. Takipçi sayım artmaya başladı. Sadece patoloji alanında veri paylaşmam sebebiyle takipçilerimin tamamına yakını çeşitli ülkelerden patoloji uzmanı meslektaşlarımdı. Mesleki paylaşımlarımıza ek arkadaşlık ilişkilerimiz de gelişiyordu.

Twitter aracılığı ile tanıştığım arkadaşım Jerad’la iki kere İstanbul’da buluştuk. Sanki birbirimizi yıllardır tanıyor gibiydik. Bu süreçte özellikle Twitter, Facebook, Youtube, Instagram olmak üzere patoloji alanında gruplar, paylaşımlar artmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştı. Dünyanın çeşitli yerlerinden çok tecrübeli hocalar deneyimlerini paylaşıyordu. Jerad’ın bu alanın, tüm dünyada gelişmesinde payı çok büyüktür. Derken ulusal Facebook grubumuz Patoloji Platformu ile tanıştım. Grup kurucusu arkadaşım Dr. Hatice Olger Uzuner harika bir kişiliğe sahip. Kısa sürede grup yönetimi için çok güzel bir ekip oluşturdu ve hem ulusal hem uluslararası meslektaşlarımızdan oluşan üyelerimizle halen yola devam ediyoruz. Bu arada pek çok uluslararası Facebook patoloji eğitim grupları kuruldu. Pek çoğu kaliteli gruplar. Ben de bunlardan bazılarında editör, yönetici ya da moderatör olarak görev alıyorum. #PathArt Facebook grubunu kurdum ve arkadaşlarımla birlikte yönetiyorum. Mesaj ve bildirimlerim son derecede aktif. Yetişmeye çalışıyorum. En mutlu olduğum şeylerden biri de, çok kıymetli, duayen Prof. Phillip McKee ile sosyal medya aracılığı ile tanıştım ve şahsen buluşabildim. O harika.

Şuan geldiğim noktada The Pathologist Powerlist 2018 listesinde ilk 100 kişi içinde yer almam bu alandaki faaliyetlerim sayesinde olmuştur. Eğitimi, öğrenmeyi ve öğrendiğimi paylaşmayı seviyorum…

 

Sosyal medyanın mesleki kullanımının avantaj ve dezavantajlarından bahsedebilir misiniz?

 

Ben pek çok avantajını gördüm, yaşadım. Birkaç kez hariç dezavantajları ile karşılaşmadım. Akılcı ve etkin kullanımda sosyal medya araçları harika iletişim araçları ve geleceğin, ileri teknoloji çağının vazgeçilmezleri olacaklar. Dezavantajlar elbette var ama yolda yürürken başınıza gelebilecek tehlikelerden inanın daha az. Ben bir kez Twitter hesabımın hacklenmesine maruz kaldım. Acilen şifremi uzun bir şifreye dönüştürdüm, kötü niyetli hesapların mesajlarına maruz kaldım, hepsini engelledim. Bir müddet sonra da tamamen kurtuldum. Zamanın etkin kullanılmaması ve zaman öldürmek büyük bir problem, ancak yeterli ve dengeli zaman harcama bu sorunu kolaylıkla çözecektir. Ben, Twitter’ı sadece mesleki, Facebook ve Instagram’ı mesleki ve sosyal amaçlı kullanıyorum. Pek çok grupta aktif görevlerim olması sebebiyle ciddi zaman harcıyorum ama zamanımı akılcı kullanmaya ve boş zamanlarımı doğru değerlendirmeye çalışıyorum. Yanı sıra avantajları oldukça fazla; sürekli öğrenmede kalıyorum, çok çeşitli vakalar görüyorum, hem Türk, hem dünya patolojisinin çok kıymetli hocalarının paylaştığı pek çok tecrübeyi takip etme fırsatı buluyorum, ülkemden ya da diğer ülkelerden çok sayıda arkadaş ediniyorum… Daha pek çok faydası var ama bu konuda benim ya da diğer arkadaşlarımın makaleleri daha kıymetli ve ayrıntılı bilgi sunacaktır.

 

Bu cümleyi nasıl tamamlarsınız?

 

Şu ana kadar Twitter vb. sosyal medya araçlarını iyi ki kullanmışım, aklıma bile gelemeyecek, harika bir dünyada, harika meslektaşlarımla birlikte çok güzel işler yapıyor ve çok çeşitli ülkelerdeki meslektaşlarımızdan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.

 

Sosyal medya üzerinden, son birkaç yılda çok merkezli ortak yayınlar yapılmaya başlandı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz? İçinde yer aldığınız çalışmalardan örnekler verebilir misiniz?

 

Mükemmel bir alan. Uluslarararası tabanlı ortak çalışma yapmak, kolay iletişim sağlayabilmek adına bu platformlar harika. Ben halihazırda farklı ülkelerden 30 arkadaşımın katıldığı bir çalışmaya dahil oldum. Çalışma son derece güzel ilerledi. Bu alanda bilimsel çalışmamızı nasıl yaptığımızı, nasıl ilerlediğini anlattığımız ikinci bir makale hazırladık. Bildiri olarak ASCP 2018‘de sunacağız. Daha sonrasında da yayımlayarak literatüre katkı sağlamayı hedefliyoruz.

 

Tıp, uzmanlık ve uzmanlık sonrası eğitim ile mesleki gelişimde sosyal medya araçlarını kullanmanın bugünü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 

4-5 yıldır başlayan serüven hızla gelişerek devam ediyor. Tıp dallarından en çok patoloji bilim dalı, bu alanı etkin olarak kullanıyor. 1-2 yıldır ciddi bir katılım ve katkı söz konusu. Bu gelişim artarak devam edecek. Uzak kalınmamalı, etkin ve akılcı kullanımla (kaliteli Facebook gruplarına dahil olarak, patoloji alanında kullanımı aktif bir Twitter hesabı ile) içinde yer almalıyız. Hocalarımız, uzmanlarımız ve asistanlarımızla hep birlikte…

 

Patoloji uzmanları sizce sosyal medya kullanmaya nereden başlamalılar?

 

Kaliteli bazı Facebook gruplarına üye olarak ve Twitter’dan bir hesap açıp çok kıymetli meslektaşım Dr. Sanjay Mukhopadhyay’ın takip edilecek hesaplar listesini takip ederek başlayabilirler.

 

Patolojiyi tanıtmada sosyal medyanın ne kadar etkili olabileceğini düşünüyorsunuz?

 

Çok… Çok etkili olur ancak hepimizin birlikte el ele vermesi, üretmesi ve desteği şart. Her şeyden önce biz hepimiz patoloji ailesinin birer ferdiyiz ve bir ekibiz. Birbirimize destek olursak her şeyi başarabiliriz inşallah.

 

Patoloji tanıtımında yer aldığınız projelerden bize bahseder misiniz?

 

Türkiye’de patolojinin çok kıymetli hocalarına destekleri için çok teşekkür ederim. Bu süreçte bize destekleri o kadar önemliydi ki… Prof. Dr. Alp Usubütün hocam başından beri bize çok inandı. Ona çok teşekkür ederim. Yanımızda olan diğer tüm kıymetli hocalarımızı saygıyla selamlarım. Onların desteği ile öncelikle Patoloji Dernekleri Federasyonu bünyesinde sosyal medya komisyonumuzu oluşturduk. Komisyonumuzun her bir üyesi özveriyle tanıtım konusunda çaba sarf ediyor. Ben yıllarca hastanelerde uzmanlık yaptım. Meslektaşlarımın sorunlarını iyi biliyorum. Ancak, biz kendimizi anlatabilir, tanıtabilirsek sorunlarımızın çözümü hızlanacaktır. Bu amaçla pek çok çalışma yapılıyor; filmler, afişler, aktif paylaşımlar, tanıtımlar, ChatPath blogumuz… #PathArt sanatsal etkinliğimiz ise uluslararası katılımlı çok etkin ve harika başka bir güzel iş… Dergimizin ve federasyonumuzun katkılarıyla uluslararası planda güzel bir yer edinmiş durumda… Daha yapmamız gereken çooook iş var…

27. Ulusal Patoloji Kongresi’nde gerçekleştirilen I. Uluslararası PathArt Yarışması, Kasım 2017

En son 5-7 Ekim Konya Bilim Festivali’nde edindiğimiz çadırımızda, çocuklarımıza ve ailelerine patolojiyi tanıtacak bir etkinlik planımız var. Bu konuda meslektaşlarımızdan gelecek her türlü güzel fikre açığız. 

 

Dr. Pembe Oltulu’ya bu güzel söyleşisi için çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.

 

Bu güzel söyleşi için asıl ben teşekkür ederim Duygu’cum. Sosyal medya ve patoloji alanında aktif katılımın ve varlığın harika. Yaptığın güzel işler için sana ayrıca teşekkür ederim arkadaşım. İyi ki varsın.

 

ChatPath adına B. Duygu Şener          

Söyleşi: Dr. Pembe Oltulu” için 2 yorum

 • Ekim 4, 2018 tarihinde, saat 7:57 am
  Permalink

  Harika bir söyleşi olmuş. Elinize sağlık

  Yanıtla
  • Şubat 7, 2019 tarihinde, saat 6:23 am
   Permalink

   Teşekkürler Sultancım, Seni iyi ki tanımışım. çok yönlü ve başarılısın. Yolun açık biliyorum, başarılar dilerim

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir